Wydawca treści Wydawca treści

Rezerwaty przyrody

Na terenie Nadleśnictwa Goleniów znajdują się 4 rezerwaty przyrody, w tym: trzy torfowiskowe oraz jeden torfowiskowo- faunistyczny. Zajmują one blisko 9% (1997 ha) powierzchni nadleśnictwa.

Rezerwat florystyczny „Uroczysko Święta" został utworzony w 1973 r., a powiększony w 2004 r. Celem ochrony jest zachowanie ze względów naukowych, dydaktycznych i kulturowych lasów bagiennych z licznymi stanowiskami długosza królewskiego oraz wiciokrzewu pomorskiego. Położony jest w zachodnim krańcu Puszczy Goleniowskiej na terenie torfowisk wytworzonych wzdłuż prawego ramienia Odry (tzw. Domiąż) i Krępy.
Rezerwat torfowiskowy „Czarnocin" został ustanowiony w 1974 roku na powierzchni 9,40 ha w celu zachowania fragmentów torfowiska niskiego typu atlantyckiego oraz zarośli wierzbowych i olsu. Jego powiększenie nastąpiło w 2004 r. Obecnie chroni cały kompleks Lasu Czarnocińskiego o powierzchni 419 ha. Położony jest na terenie przyległym do Zalewu Szczecińskiego w kompleksie lasów bagiennych leżących po obu stronach Kanału Czarnocińskiego. Celem, dla którego został powołany jest zachowanie fragmentu torfowiska przejściowego z charakterystyczną roślinnością atlantycką oraz lasu olszowo-brzozowego z licznymi skupiskami paproci długosza królewskiego, woskownicy europejskiej i wiciokrzewu pomorskiego.

Rezerwat przyrody „Olszanka" leży w zachodniej części nadleśnictwa, na terenie gmin Stepnica i Goleniów, w sąsiedztwie Roztoki Odrzańskiej. Został utworzony 21.12.1998 roku. Powierzchnia jego wynosiła 1290,51 ha. Był to rezerwat częściowy, gdzie celem ochrony do dnia 24.10.2006 r. było zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych fragmentu bagiennego lasu olszowego i torfowiska bałtyckiego oraz rzadkich i ginących gatunków ptaków i ssaków. Włączenie rezerwatu Wilcze Uroczysko o powierzchni 62,83 ha do rezerwatu Olszanka nastąpiło w 2006 r. W wyniku tego powstał jednolity terytorialnie i ekologicznie obszar chroniony o powierzchni 1354,40 ha. Celem ochrony jest zachowanie ze względów przyrodniczych i naukowych torfowiska bałtyckiego, borów bagiennych i olsów oraz rzadkich i ginących gatunków ptaków i ssaków.
Rezerwat torfowiskowy „Żółwia Błoć" jest naszym najmłodszym i najmniejszym (15,13 ha) rezerwatem otoczonym otuliną o powierzchni 88,62 ha. Został utworzony w 2010 r. Znajduje się na terenie gminy Goleniów we wschodniej części nadleśnictwa. Celem utworzenia tego obiektu jest zachowanie śródleśnego torfowiska przejściowego ze zbiorowiskami roślinności typu atlantyckiego, które znajdują się na granicy zasięgu. 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Pomóżmy ptakom przetrwać zimę

Pomóżmy ptakom przetrwać zimę

Od kilku dni możemy zaobserwować nadejście prawdziwej zimy. Lasy, łąki i najbliższa okolica pokryły się białym puchem cieszącym oczy. Niestety dla ptaków ta pora roku jest trudnym okresem, w którym muszą walczyć o przetrwanie. Każdy z Nas może im pomóc dokarmiając je. Wsparcie ludzi daje szanse na przetrwanie mniej doświadczonym, starym bądź osłabionym ptakom mającym niewielkie szanse na przetrwanie okresu obfitych opadów śniegu i mrozu.

Pomagając trzeba pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym nasza pomoc będzie skuteczniejsza i nie sprawi ptakom krzywdy:

- Jeżeli decydujemy się na dokarmianie ptaków pamiętajmy, że szybko przyzwyczajają się do miejsca, gdzie maja zapewniony dostęp do pożywienia, dlatego też przestają szukać pokarmu w innych miejscach. W przypadku zaprzestania dokarmiania zwierzęta te będą nadal oczekiwać na pokarm w punkcie, gdzie otrzymywały go do tej pory. Dokarmianie ptaków należy kontynuować do czasu pierwszych oznak wiosny.

- Ptaki podczas zimy potrzebują nie tylko pożywienia, ale również i wody, do której zimą dostęp jest utrudniony. Pamiętajmy, aby w miarę możliwości dostarczyć wodę spragnionym ptakom.

- Pokarm nie powinien zawierać resztek ze stołu, które zawierają wiele sztucznych dodatków oraz soli. Może to być szkodliwe dla ptaków i powodować choroby.

- Najlepsze pożywienie zawiera okruchy chleba, różnego rodzaju ziarna, morele, porzeczki, rodzynki, aronie, orzechy, słoninę lub smalec.

Dokarmianie ptaków pozwala również na obserwację i poznanie poszczególnych gatunków ptaków, co może być świetną zabawą- zwłaszcza dla najmłodszych. Wiosną te drobne zwierzęta odwdzięczą się pięknym trelem niosącym wszystkim nadzieję i natchnienie oraz oznajmującym przebudzenie się natury ze snu.

Pomóżmy ptakom przetrwać zimę.