Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

Program „Zanocuj w lesie” w Nadleśnictwie Goleniów

Uwaga miłośnicy bushcraftu, surwiwalu i wypoczynku na świeżym powietrzu! Nadleśnictwo Goleniów wyznaczyło obszary leśne objęte programem „Zanocuj w lesie”, gdzie można spędzić noc na łonie natury.

Obszar ten stanowią 3 miejsca:

1. Zalew - Czarnocin

Malowniczy krajobraz rozciągający się w stronę zalewu szczecińskiego w sąsiedztwie miejscowości Czarnocin. Występuje tam wyjątkowe urozmaicenie terenu, duża różnorodność florystyczna oraz ciekawostki takie jak prowadzony tam wypas koników polskich oraz bydło rasy Limousine i Scottish Highland, cały rok przebywających na wolnej przestrzeni.

2.Dzisna-Niewiadowo

Obszar położony w sercu Puszczy Goleniowskiej, wzdłuż doliny rzeki Gowienicy. Okoliczne lasy to tereny atrakcyjne turystycznie dla turystów pieszych, rowerzystów, zbieraczy jagód i grzybów. Ok. 1 km na zachód od wsi Niewiadowo znajduje się leśne jezioro z miejscem odpoczynku i paleniskiem. Ponadto na terenie sąsiadującym z do Niewiadowem, przy drodze publicznej znajduje się kolejne miejsce na ognisko.

3.Widzieńsko
Obszar położony wśród lasów Puszczy Goleniowskiej, nad rzeką Gowienicą. Obszar znajduje się pomiędzy miejscowością Stepnica, przy drodze łączącej Zielonczyn z drogą krajową nr 3, a miejscowością Widzieńsko. Na tym obszarze, w miejscu dawnej linii kolejowej, jest szutrowa ścieżka rowerowa łącząca Widzieńsko ze Stepnicą. Teren jest szczelnie otoczony iglastymi lasami Puszczy Goleniowskiej. Gowienica jest również szlakiem kajakowym, jednak w dół od Widzieńska rzeka jest nieprzystosowana do spływów.

Lokalizacja widoczna jest również na mapie [https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy ] oraz z poziomu aplikacji  Mbdl https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gov.lasy.bdl&hl=pl&gl=US&form=MY01SV&OCID=MY01SV (android) lub https://apps.apple.com/us/app/mbdl/id1388815663?form=MY01SV&OCID=MY01SV iPhone, z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

  1. Regulaminem korzystania z obszaru (dostępny w materiałach do pobrania na dole strony),
  2. Mapą okresowego zakazu wstępu do lasu, przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem,
  3. Zasadami bezpiecznego korzystania z lasu, zamieszczonymi pod linkiem: https://goleniow.szczecin.lasy.gov.pl/zasady-zachowania-sie-w-lesie
  4. Z informacjami gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Przed zgłoszeniem prosimy o kontakt w celu upewnienia się czy w danym obszarze nie są prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu!

Informację o planowanych pracach gospodarczych, uzyskasz od koordynatora programu "Zanocuj w lesie", 
pod numerem tel. 91 418 28 56 (wew. 333, 218, 219, 336)

Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz  taki pobyt zgłosić mailowo na adres nadleśnictwa goleniow@szczecin.lasy.gov.plnie później niż 2 dni robocze przed planowanym noclegiem.

Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Zgłoszenie powinno zawierać:

  • imię i nazwisko zgłaszającego,
  • telefon kontaktowy,
  • mail kontaktowy,
  • liczbę nocy (daty),
  • liczbę osób,
  • planowane miejsce biwakowania
  • zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

Koordynatorzy programu w nadleśnictwie:
Tomasz Zarakowski, nr tel. 794 944 025,
Bartosz Racławski, nr tel. 794 944 050,
Łukasz Gurgul,
nr tel. 794 944 739,
Radosław Król,
nr tel. 503 417 197

e-mail goleniow@szczecin.lasy.gov.pl

Zdjęcie przedstawia dwie osoby pochylające sie nad mapą w lesie, Fot.: Radosław Król

 Nadleśnictwo Goleniów przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.