Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Warto wiedzieć

Drogi turysto,

Jeśli lubisz przebywać na łonie natury z pewnością przydadzą Ci się rady dotyczące tego czego można się spodziewać będąc w lesie.

Ten krótki artykuł nie jest pełnym kompendium wiedzy nt. sposobu zachowania się w lesie, natomiast jest swego rodzaju „przekazem w pigułce" jak się zachować i czego unikać, aby pobyt w lesie wiązał się zawsze z przyjemnymi doznaniami.

Oprócz wielu przyjemnych wrażeń, których doświadczamy chodząc po lesie, należy przygotować się na potencjalnie niebezpieczne  sytuacje, takie jak:

 - uszkodzenia ciała – np. skręcenie kostki, przecięcie skóry, ukąszenia, uderzenie przez spadającą gałąź. Zalecamy aby do lasu iść odpowiednio ubranym,  stosować środki odstraszające owady, nie przebywać w lesie podczas silnych wiatrów czy burz, a podczas wędrówki nie zbliżać się do zawieszonych drzew, tj. drzew które, które się złamały lub wywróciły i opierają się o inne drzewa.  Należy również spoglądać w korony drzew, gdzie mogą znajdować się złamane  (wiszące) gałęzie. Jest to dość trudne w praktyce, ale nawet niewielka gałąź spadając  z wysokości 20-30m  jest niebezpieczna dla życia i zdrowia. 

- utrata orientacji w terenie – nie należy panikować, należy zaopatrzyć się w jedzenie i picie i telefon komórkowy w podręcznym plecaku. Lasy naszego nadleśnictwa są podzielone asfaltowymi drogami publicznymi prowadzącymi do miejscowości. Szacujemy, że idąc w jednym kierunku ok. 3km natkniesz się na taką drogę lub miejscowość.

-dzikie zwierzęta w lesie – jeżeli się do nas zbliżają, prawdopodobnie są chore i powinniśmy się oddalić. Jeżeli są martwe nie dotykamy ich.

- rośliny w lesie – przyjmujemy zasadę, że nie spożywamy roślin lub ich części, o których nie wiemy czy są jadalne.

- prace wykonywane w lesie – jeżeli napotkamy osoby wykonujące prace w lesie, szczególnie pilarkami spalinowymi, lub też coraz częściej maszynami do pozyskania drewna, tzw. harwesterami, pod żadnym pozorem nie zbliżamy się do nich. Pamiętajmy, że bezpieczna odległość do tych maszyn, czy osób wykonujących ścinkę drzew wynosi dwie wysokości drzewostanu, czyli około 50-60m.

Program "Zanocuj w lesie"

Uwaga miłośnicy bushcraftu, surwiwalu i wypoczynku na świeżym powietrzu! Nadleśnictwo Goleniów wyznaczyło obszary leśne objęte programem „Zanocuj w lesie”, gdzie można spędzić noc na łonie natury.