Asset Publisher
ZŁAPANI NA GORĄCYM!!!
Choć powszechnie sądzimy, że z lasu można ukraść jedynie drewno lub choinkę, w rzeczywistości zagrożeniem dla naszych lasów są także inne działania, które niszczą ich naturalną równowagę. Doskonałym przykładem tego jest incydent, który miał miejsce 13 marca br. w Nadleśnictwie Goleniów.
Tego dnia strażnicy leśni Posterunku Straży Leśnej, ujęli na gorącym uczynku sprawców kradzieży krzewinek borówki czernicy. Przestępcy działali w porze nocnej, sądząc, że ich działania pozostaną niezauważone. Niestety dla nich, leśnicy są zawsze czujni i dostrzegą każde, nawet najmniejsze działanie szkodzące przyrodzie.
Obserwacja działań sprawców trwała około dwóch tygodni. Strażnicy leśni dokładnie monitorowali ich sposób ukrywania samochodu, godziny przyjazdu i wyjazdu. Dzięki staranności i determinacji udało się zatrzymać złodziei podczas wycinania krzewinek borówki. Choć wówczas panowała ciemność, nie sposób było nie zauważyć wyraźnego zaskoczenia na twarzach sprawców, którzy nie spodziewali się tak szybkiej interwencji.
Sprawcy przyznali się do winy, tłumacząc, że kradli krzewinki borówki czernicy z zamiarem ich odsprzedaży na rynku niemieckim i holenderskim, gdzie są one wykorzystywane do produkcji stroików. Skuszeni łatwym zarobkiem, postanowili ryzykować. Niestety dla nich, ich działania zakończyły się fiaskiem, obaj zostali ukarani grzywną w kwocie razem 5000 zł.
Zabezpieczone na miejscu pęczki wyciętej borówki czernicy zostały przekazane do Zespołu Szkół Specjalnych w Goleniowie do wykorzystania przez dzieci na zajęciach edukacyjno-terapeutycznych
Nadleśnictwo Goleniów, jak i wszystkie jednostki Lasów Państwowych, stanowczo sprzeciwiają się wszelkim formom nielegalnego pozyskiwania dóbr przyrody. Zatrzymanie złodziei to tylko jedno z wielu działań podejmowanych w trosce o nasze lasy. Leśnicy będą nadal czujni, aby chronić zasoby przyrody przed szkodliwymi działaniami, które mogą zniszczyć naturalne piękno i bogactwo naszych lasów.
Pamiętajmy, że lasy to nasz wspólny skarb – dbajmy o nie, by mogły służyć przyszłym pokoleniom.