AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Powrót

Zmiana klimatu a lasy

Zmiana klimatu a lasy

Wydawać się może, że las jest czymś stałym, niezmiennym, na który czynniki atmosferyczne, takie jak słońce czy opady deszczu, nie mają wpływu.
Ostatnie lata pokazują, że nie jest tak do końca. Co prawda rok 2017 był rokiem obfitującym w opady deszczu, jednak od tego czasu mamy do czynienia z chronicznym deficytem wody. Na skutek braku opadów poziom wody gruntowej powoli, ale systematycznie opada. Robi się coraz cieplej zarówno latem jak i zimą – śnieg widywany jest na Pomorzu Zachodnim coraz rzadziej.
Ma to wpływ na przyrodę. Pierwszym zauważalnym symptomem zmian drzewostanów jest masowe zamieranie świerka. Trwa ono już kilka lat. Świerk posiada płaski system korzeniowy i nawet niewielka zmiana poziomu wody gruntowej mu szkodzi.
Jednak od roku leśnicy obserwują osłabienie lub zamieranie kolejnych gatunków drzew leśnych. Poprzedniego lata buki zaczęły gubić liście. W tym roku zauważalne jest również osłabienie dębów i sosen.
Każda zmiana w przyrodzie uruchamia skomplikowane procesy. Jednym z nich jest wzmożona aktywność owadów, które pojawiają się w momencie osłabienia drzew i doprowadzają je do śmierci. Leśnicy nazywają je szkodnikami wtórnymi. Bardzo groźnym szkodnikiem, który zabija drzewostany świerkowe jest kornik drukarz. Innym owadem żerującym na sosnach jest kornik ostrozębny.
Najskuteczniejszym sposobem walki z tymi owadami jest profilaktyka.
Ale jak to rozumieć? Otóż, leśnicy wykorzystują czas jesienno-zimowy, kiedy owady te można powiedzieć „śpią” pod korą drzew. Wówczas znajdują zasiedlone przez te owady drzewa, wycinają je i wywożą z lasu. Wiosną kiedy owady wydostaną się na zewnątrz nie będą w stanie dolecieć do zdrowych drzew aby je uszkodzić.

 


Nadleśnictwa i inne

 

Mapa lasów

Mapa lasów

 

Polecamy Polecamy