AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Powrót

Sowy w Nadleśnictwie Goleniów

Sowy w Nadleśnictwie Goleniów

Lasy Nadleśnictwa Goleniów dzięki swojemu zróżnicowaniu są domem dla kilku gatunków sów.

Najpospolitszą z nich jest puszczyk, który szczególnie upodobał sobie podmokłe olesy, gdzie znajduje odpowiednie dziuple. Możemy go także spotkać w pobliżu człowieka. Chętnie zasiedla stare, przedwojenne budynki leśniczówek. Co ciekawe pary żyjące w sąsiedztwie ludzi wyprowadzają lęgi wcześniej niż ich typowo leśni pobratymcy. Głos godowy samca puszczyka to chyba najbardziej znany sowi głos.

Puchacz to taka sowa legenda. Olbrzymia, ale cicha i skryta. Jedna z najrzadszych. Co jakiś czas ktoś mówi, że ją widział albo słyszał. Wiemy, że jest. Żyje w niedostępnych lasach w rezerwatach i wśród powierzchni referencyjnych. Zdarza się, że o jej obecności świadczą pozostawione pojedyncze pióra, skalp jeża, resztki łyski, wyjedzony lęg bielika lub wypluwki, których przeciętna długość to 8cm. Rzadko się odzywa, ale jak już huknie to donośnie.

Przeciwieństwem puchacza jest sóweczka. Najmniejsza europejska sowa. Mała, ale głośna i niepłochliwa. Aktywna w dzień. Postrach sikorek i innej ptasiej drobnicy, która stanowi podstawę jej diety. Zuchwała podczas polowania. Potrafi upolować większego od siebie dzięcioła dużego. Nie ma pewności, czy na terenie Nadleśnictwa Goleniów przystępuje do lęgów. Głos samca przypomina gwizdanie.

Włochatka - sowa, która jest mniejsza od puszczyka, a większa od sóweczki. Jej głos godowy to modulowane pogwizdywanie, które przypomina ciuchcię. Dlaczego włochatka? Ponieważ niemal cała jest opierzona.

Uszatka lęgnie się w lasach Nadleśnictwa Goleniów. Wielkością podobna do puszczyka. Charakterystyczne „uszy” to nic innego jak pęczki piór. Żyje w sąsiedztwie terenów otwartych, wśród zadrzewień. Jest aktywna nocą. Żywi się przeważnie gryzoniami i ssakami owadożernymi. Samiec w czasie godów odzywa się krótkim, niskim huuu-knięciem, które powtarza co kilka sekund.

Dotychczas na świecie opisano blisko250 gatunków sów. W Polsce stwierdzono 10 gatunków lęgowych sów (sóweczka, pójdźka, włochatka, uszatka, płomykówka, puszczyk, uszatka błotna, puszczyk uralski, puszczyk mszarny, puchacz). Kolejne trzy nie są lęgowe i widuje się je podczas wędrówek i zimowania (syczek, sowa śnieżna, sowa jarzębata).


Nadleśnictwa i inne

 

Mapa lasów

Mapa lasów

 

Polecamy Polecamy