AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Powrót

CHRONI I JEST CHRONIONY!- dwa aspekty czosnku niedźwiedziego (Allium ursinum L.)

CHRONI I JEST CHRONIONY!- dwa aspekty czosnku niedźwiedziego (Allium ursinum L.)

Nadleśnictwo Goleniów jest dumne, że na terenie swojego zasięgu administracyjnego posiada dwadzieścia sześć stanowisk występowania czosnku niedźwiedziego. Są to stanowiska o różnej powierzchni. Największe zajmuje prawie trzy hektary. Najmniejsze niecały metr kwadratowy. Jednak bez względu na rozmiar, każde z tych stanowisk jest otoczone taką samą troską leśników o to, aby ten gatunek nie zniknął z naszego terenu i cieszył swoim widokiem nas oraz następne pokolenia.

Warto wiedzieć, że czosnek niedźwiedzi:

  1. CHRONI

Już od czasów starożytnych, oprócz walorów smakowych czosnku niedźwiedziego, znane były również jego właściwości zdrowotne. Chroni nasz organizm przed wieloma schorzeniami. Między innymi:

- zapobiega infekcjom wirusowym, przede wszystkim układu oddechowego

- pobudza pracę wątroby oraz uczestniczy w oczyszczaniu organizmu z toksyn

- pobudza produkcję przeciwciał przez co wzmacnia odporność organizmu

- niszczy bakterie chorobotwórcze w układzie oddechowym i pokarmowym

- obniża ciśnienie krwi; ze względu na wysoką zawartość adenozyny, zmniejsza ryzyko wystąpienia zakrzepów

- obniża poziom trójglicerydów i choresterolu

Można jeszcze wymienić wiele pozytywnych właściwości tej rośliny, ale z cała pewnością CHRONI ona nasz organizm w sposób naturalny.

  1. JEST CHRONIONY

Pisząc o czosnku niedźwiedzim należy podkreślić, że jest to roślina wpisana na listę gatunków objętych ochroną częściową. Co to oznacza? Oznacza to, że jej zrywanie w Polsce jest dopuszczalne wyłącznie w trzech województwach: małopolskim, śląskim i podkarpackim. W pozostałych województwach, czyli również na naszym terenie, zrywanie czosnku z naturalnie występujących stanowisk w lesie jest zabronione i zagrożone karą grzywny do 500 zł. Niestety zdarza się, że niektóre osoby łamią ten przepis. Efekt ich wizyty można zobaczyć na załączonych zdjęciach.

            Być może te osoby uważają, że jak trochę sobie urwą to niewiele zniszczą. Czy nie wiedzą, że takich osób jak one może być sto albo dwieście? Czy wówczas zniszczenia będą znikome… Tym bardziej, że jest to roślina, którą spokojnie można hodować w przydomowym ogródku lub na działce, a nawet w domu w doniczce.

Podstawy prawne:

  1. Ustawa z dn. 1.04.2004 r., o ochronie przyrody (art. 131 pkt 14)
  2. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dn. 9.10.2014 r., w sprawie ochrony gatunkowej roślin zał. nr 2 poz. 218

Nadleśnictwa i inne

 

Mapa lasów

Mapa lasów

 

Polecamy Polecamy